Posljednjih nekoliko tjedana su nam se obratili brojni građani s upitom što učiniti sa šišmišima koji su im uletjeli u kuće i stanove tijekom večeri. Kako sa šišmišima često dijelimo životni prostor takve pojave nisu neuobičajene. Šišmiši ljeti mogu tijekom noći tražiti privremeni zaklon za kratki odmor, naročito kada dolazi do nagle promjene vremena pa nekad odluče da je to baš na zavjesi u vašoj sobi. Pojava je još češća krajem ljeta kad se letu pridružuju i neiskusni mladunci, koji tek uče koja mjesta su prikladna skloništa.
„Najvažnije je ne paničariti.“, istaknula je naša predsjednica Mirna Mazija tijekom nedavnog priloga o ovoj temi u emisiji RTL Danas pod naslovom „Šišmiši ne daju mira Zagrepčanima!“. Kad primijetimo da je šišmiš uletio u prostoriju važno je zadržati hladnu glavu i pokušati šišmišu olakšati put natrag van. To znači otvoriti širom sve prozore uz zatvaranje vrata prema drugim prostorijama u stanu/kući. Ako postoji mogućnost paljenja vanjske rasvjete uz gašenje one u prostoriji, ona može šišmiša privući da prije izleti van. Kada vanjska rasvjeta nije opcija bolje je ostaviti svjetlo u prostoriji da bolje vidite kad je šišmiš izletio kroz prozor. Ponekad se šišmiš nakon ulaska u kuću i smiri na nekom mjestu i ne pokazuje namjeru da odleti dalje. U tom slučaju ga možete pokušati primiti, najbolje u ručnik ili kakvu krpu i premjestiti van na neko povišeno mjesto odakle će lako poletjeti. Oprez, uvjerite se da ga na mjestu gdje da ostavljate ne može dohvatiti kakva mačka.
Važno je istaknuti da prisutnost šišmiša u kući ne predstavlja nikakvu neposrednu opasnost po zdravlje. Oni su spretni letači i izbjegavat će izravan fizički kontakt te možete biti sigurni da vam se neće zaplesti u kosu, a ni pokušati piti krv. Njihove prehrambene navike, iako se znamo šaliti kao u prethodnoj rečenici, zapravo su vrlo važan razlog zašto želimo pomoći šišmišima. Naime, oni su glavni prirodni regulator populacije noćnih kukaca, među kojima su omraženi i nekad i opasni komarci.