Tradicionalna Međunarodna noć šišmiša obilježena je i ove godine diljem Hrvatske pa se i Tragus pridružio prigodnim radionicama i predavanjima na tri lokacije.
Već nekoliko godina redovito sudjelujemo na obilježavanju u organizaciji Javne ustanove Kamenjak, pa smo tako i ove godine, u petak 30. kolovoza bili na poluotoku Kamenjak u Istri, na livadi u blizini važnog skloništa šišmiša u nekadašnjem austro-ugarskom bunkeru. Tamo su brojni posjetitelji, među kojima je bilo najviše onih najmlađih koji su se spremali za školu, imali priliku kroz razgovor s našim stručnjacima i djelatnicima JU Kamenjak doznati neke najvažnije i najzanimljivije činjenice o šišmišima, a uz to se i dobro zabaviti, naravno. Za zabavu su se tu našli popularni zipline i kutak za oslikavanje lica, lutkarska predstava Udruge Puppeta i kreativne radionice Centra Šantadur. Kad se sunce spustilo, a šišmiši krenuli u svoj noćni let, zajedno s posjetiteljima smo slušali njihov zov posebnim ultrazvučnim detektorima, tzv. bat-detektorima, i uvjerili se da je Kamenjak zaista područje bogato raznim vrstama šišmiša. Na kraju smo svi zajedno pogledali sjajnu predstavu za djecu projekta Istra Inspirit o djevojčici koja putujući kroz svijet svojih snova upoznaje razna noćna bića, pa tako i šišmiše.
Sljedećeg petka, 6. rujna, ponovo smo se našli u Istri, ovaj put u prekrasnom Nacionalnom parku Brijuni, mjestu gdje s redovito brojnim posjetiteljima rado dijelimo svoj entuzijazam prema šišmišima već više od 10 godina. Tog su dana na Velikom Brijunu djelatnici Javne ustanove NP Brijuni već tradicionalno organizirali brojne zabavno-edukativne radionice i igre s temom šišmiša i njihove zaštite, a mi smo uz naše bat-detektore pokušali prisutnima približiti svijet šišmiša kroz njihovu fascinantnu sposobnost da se vlastitim glasanjem snalaze u mrklom mraku s nevjerojatnom sigurnošću i preciznošću.
Glasanje šišmiša smo ponovo slušali zajedno s brojim posjetiteljima 13. rujna u Krapini, ali ne prije zanimljivog predavanja o tajnom svijetu šišmiša u sjajnom prostoru Muzeja krapinskih neandertalaca, na događanju u organizaciji Javne ustanove Zagorje zeleno. U muzeju se okupilo više od 100 sudionika koji su sa zanimanjem pratili naše predavanje, a slijedio je i kviz o šišmišima, na kojem su oni s najviše pokazanog znanja nagrađeni prigodnim majicama. Prije spuštanja mraka i naše šetnje s bat-detektorom oni najmlađi su se sjajno zabavili uz mađioničara Vladimira.
Svake godine Međunarodna noć šišmiša okuplja sve više zainteresiranih i, nadamo se, zaista doprinosi širenju svijesti o ovoj važnoj, ali i ugroženoj skupini koja nas toliko opčinjava svih ovih godina. Vidimo se na nekoj od manifestacija i dogodine!