Južni potkovnjak (Rhinolophus euryale) je šišmiš srednje veličine sa smećkastim krznom na leđnoj strani i sivobijelim na prsima. Mlade jedinke su jednolično sive.
Rasprostranjen je diljem južne Europe, a prisutan je i u velikom dijelu Hrvatske. Ne pojavljuje se samo u sjevernim i istočnim dijelovima države. Preferira špilje u kršu, uglavnom ispod 800 metara nadmorske visine.
Porodiljne kolonije su jako brojne i mogu imati i do tisuću jedinki. Često u špiljama vise u velikim grupama s drugim vrstama šišmiša. Pare se u jesen, a ženke kote jedno mlado, najčešće sredinom lipnja ili u srpnju. Mladi postaju samostalni nakon četiri tjedna, a do tada ih ženke po noći ostavljaju u „jaslicama“, gustim skupinama u špilji, ili ih nose na prsima kad idu u lov.
Agilni je letač i lovi u vrlo gustom grmlju ili šumama. Lako leti blizu vegetacije, a često lovi i u krošnjama leteći između grana. Može loviti u svim listopadnim šumama, a izbjegava otvorene prostore i vazdazelene šume. Glavni plijen su mu mali noćni leptiri, a lovi i zlatooke, žohare, komare i manje kornjaše. Mjesta lova najčešće nisu dalje od 10 km od skloništa, a jedna jedinka može preletjeti vrlo veliko područje, od 200 do čak 2000 hektara.
U Crvenoj knjizi sisavaca Hrvatske naveden je kao osjetljiva vrsta (IUCN kategorija VU – vulnerable), a razlozi ugroženosti uglavnom su uznemiravanje u špiljama, na što je naročito osjetljiv. Ako ih se uznemiri, guste grupe će se odmah razići i početi letjeti po špilji. Brzo napušta špilje koje se počinju turistički iskorištavati. U zaštiti ove vrste također je bitna prevencija fragmentacije staništa i očuvanje listopadnih šuma u kojima se hrani.
Proširite svoje opće znanje o šišmišima: