Mali šumski šišmiš (Pipistrellus nathusii) uglavnom je jednolično obojen crvenkastosmeđe na leđima i nešto svjetlije žutosmeđe na prsima. Repna membrana je također prekrivena krznom, otprilike do pola. Krila su relativno duga. Iako može živjeti do 14 godina, uglavnom je prosječna starost u populaciji ispod 3 godine.
Rasprostranjen je u velikom dijelu Europe uključujući i područje Hrvatske. Odgovaraju mu brojna šumska staništa poput miješanih listopadnih šuma, vlažnih nizinskih šuma, obalnih šuma te šuma crnogorice i parkova. Često obitava blizu vodenih površina.
Skloništa su mu najčešće pukotine u kori drveća, ali može zauzeti i druge odgovarajuće pukotine – na zgradama, stijenama ili mostovima. Zimu najčešće provodi u rupama u stablu i među naslaganim drvima/trupcima.
Porodiljne kolonije brojnošću variraju od 20 do 200 jedinki, a formiraju se početkom svibnja. Ženke uglavnom kote dva mlada, rjeđe tri, krajem svibnja i početkom lipnja. Parenje se odvija u blizini porodiljnih kolonija, u kolovozu i rujnu.
Lovi u brzom letu prateći linijske strukture poput šumskih puteva, protupožarnih prosjeka i ruba šume. Ponekad lovi i oko uličnih svjetiljki. Plijen su mu isključivo leteći kukci, naročito vodeni dvokrilci.
Mali šumski šišmiš u jesen migrira na velike udaljenosti, najviše u pravcu jugozapada prateći obale i rijeke. Može preletjeti i planinske lance poput Alpa i Pirineja. Dosad zabilježena rekordna duljina migracije za jednu jedinku iznosi 2200 km, a migracije duže od 1000 km smatraju se uobičajenima. U jednoj noći može prijeći 30 do 50 km.
Proširite svoje opće znanje o šišmišima: