Smeđi dugoušan (Plecotus auritus)
Smeđi dugoušan (Plecotus auritus) je šišmiš srednje veličine i dugog, smeđeg, paperjastog krzna koje na trbušnoj strani prelazi u žućkastosivo. Vrlo je dugih ušiju, dosta velikih očiju, a relativno kratke njuške. (fotografija © Mirna Mazija, Tragus)

Smeđi dugoušan Plecotus auritus

Smeđi dugoušan (Plecotus auritus) srednje je velik šišmiš s vrlo dugim ušima. Karakteristično za ovaj rod, uši se u hibernaciji i torporu (kraći oblik fiziološke neaktivnosti) sklapaju ispod krila. Krzno je dugo i paperjasto te smeđe s leđne strane, dok na trbušnoj strani prelazi u žućkastosivo. Ima prilično velike oči, a njuška je relativno kratka. U prosjeku živi četiri godine, ali poznati su i mnogo stariji primjerci, uključujući i jednu tridesetogodišnju ženku.

Šišmiš u hibernaciji visi u udubljenju na svodu špilje. Uši su mu sklopljene i djelomično prekrivene sklopljenim krilima.
Uši šišmiša iz roda Plecotus se u hibernaciji i torporu sklapaju ispod krila. (fotografija © Mirna Mazija, Tragus)

Široko je rasprostranjen u kontinentalnim i sjevernim dijelovima Europe, a na sredozemnom području javlja se rjeđe, uglavnom u šumovitim planinskim područjima. Šume su mu i glavno stanište te naseljava širok raspon različitih šumskih tipova. Skloništa najčešće nalazi u stablima i zgradama. Prezimljava ipak u podzemnim skloništima te u pukotinama u stijenama. Zanimljivo je da ga se u jesen i u proljeće može naći i na nekim vrlo neobičnim mjestima poput cijevi orgulja ili u držačima toaletnog papira.

Ovisno o mjestu okupljanja, porodiljne kolonije mogu biti stalne (u zgradama) ili mijenjaju sklonište svakih nekoliko dana (u stablima). Okupljaju između 5 i 50 ženki koje na svijet donose po jedno mlado, koje je o majci ovisno 40 do 50 dana. Porodiljne kolonije čine uglavnom ženke u bliskom srodstvu koje se godinama vraćaju u istu koloniju. Parenje se odvija u kolovozu i rujnu, često u gustim grupama koje se skupljaju u špiljama.

U lovu koristi različite metode pa je tako u stanju kukce hvatati u letu uz pomoć krila ili repne membrane, ali i pokupiti ih izravno s lišća ili tla lebdeći na mjestu. Kukce na tlu može eholocirati kada se miču, ali ih otkriva i vizualno ako je dovoljno svjetla. Najčešći plijen su mu noćni leptiri, no u proljeće i jesen neleteći plijen može biti dominantan.

Najveći dio vremena provodi unutar 500 m od skloništa, a u lov može otići do 3 km daleko. Izrazito je sedentarna vrsta i rijetko su zabilježene migracije duže od 30 km, a i onda se najčešće radi samo o pojedinačnim mužjacima.